Szolgáltatások
A gyermekvédelmi szakellátás keretében az ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett gyermek számára biztosítani kell az otthont nyújtó ellátást, a szakellátást egyéb okból igénylő gyermeknek a teljes körű ellátást, valamint a fiatal felnőtt utógondozói ellátását.
Az otthon nyújtó ellátás keretében a gyermekek számára intézményünk teljes körű ellátást, illetve utógondozást biztosít.
A teljes körű ellátás keretében a gondozott gyermeknek és a szakellátásba egyéb ok miatt került gyermeknek lakhatást, a jogszabályi előírásoknak, egészséges táplálkozás követelményeinek megfelelő étkezést, ruházattal való ellátást biztosít. Az iskolai oktatásban, szakképzésben résztvevő, felsőfokú tanulmányokat folytató gondozottak számára a tankönyveket, tanszereket, egyéb iskolai felszereléseket, tandíjat, iskolába járással kapcsolatos költségeket biztosítani kell. A szabadidő hasznos eltöltése érdekében gondoskodik a kulturálódáshoz, játékhoz, sporthoz szükséges eszközökről.
A gondozási, nevelési tevékenység célja, hogy a gyermekek testileg, érzelmileg, értelmileg, erkölcsileg koruknak és képességeiknek megfelelően fejlődjenek, személyiségük kibontakozzék, képessé váljanak a saját családjukba való visszailleszkedésre, az egyes gondozási színterekbe, illetve az örökbefogadói családba történő beilleszkedésre, vagy az önálló életvitelre.
Elősegíti a gondozott gyermek és hozzátartozója folyamatos kapcsolattartását.
A Szervezeti egységek típusainak bemutatása:
Lakásotthon-hálózatok
A Lakásotthon-hálózatok telephelyei mindösszesen 132 férőhellyel rendelkeznek, és egyenként legfeljebb 12 gyermekotthont nyújtó ellátását biztosítják családias körülmények között azon gyermekek számára, akiknek a nevelőszülői családokban történő elhelyezése akadályozott. A lakásotthonoknak az adott település szerkezetébe illeszkedő családi házak adnak helyt.
A gondozott gyermekek korösszetétele többnyire 12-18 év között van, valamint kérelem esetén utógondozói ellátást is biztosítanak a fiatal felnőtteknek legfeljebb 25. életévük betöltéséig.
A lakásotthonok között eltérő funkciója van a speciális lakásotthonnak, a különleges lakásotthonoknak, valamint a – nem gyermekotthonnak, lakásotthonnak minősülő - külső férőhelyeknek.
A speciális lakásotthon 8 súlyos pszichés, vagy disszociális tüneteket mutató, vagy pszichoaktív szert használó, illetve kettős szükségletű 12. életévét - kivételesen indokolt esetben 10. életévét - betöltött gyermek számára biztosít az állapotához igazodó ellátást.
A különleges lakásotthon szakmai tevékenysége 8 különleges ellátási szükségletű gyermek korához, állapotához és szükségleteihez igazodó oktatásra, szakképzésre, foglalkoztatásra, valamint ápolására, szocializációjára, reszocializációjára, habilitációs és rehabilitációs ellátására terjed ki.
A mindösszesen 11 engedélyezett férőhelyes két utógondozói lakásotthon és a mindösszesen 12 engedélyezett férőhelyes három külső férőhely működtetésével célunk a gyermekvédelmi szakellátásból kikerült fiatal felnőtteknek a szükségleteiknek megfelelő – megállapodásban rögzített - ellátás biztosítása. Az utógondozói szakmai tevékenység kiterjed a fiatal felnőtt családjába való beilleszkedésének támogatására, segítséget nyújt az önálló életvitel kialakításához, a fiatal önálló lakhatásának megoldásához, a tanulmányok végzésével és a munkahelykereséssel kapcsolatos teendőkhöz és folyamatosan figyelemmel kíséri az utógondozói ellátott körülményeit, életvezetése alakulását. A fiatal felnőttek az utógondozói lakásotthonokban és a külső férőhelyeken napirendjüket önállóan határozzák meg.
Gyermekotthonok
Az intézmény gyermekotthonai egyenként 40 engedélyezett férőhellyel rendelkeznek. A gyermekotthonok – a lakásotthonokhoz hasonlóan – megszakítás nélküli munkarend szerint működő, bentlakásos gyermekintézmények. A gyermekotthonainkban az otthonosság feltételeinek biztosítására a gyermekek nevelését, gondozását kisközösségekben, csoportokban szervezzük meg.
A gyermekotthoni nevelés sajátossága, hogy részben tudja átvenni a család szerepeit, szocializációs feladatait. A szervezeti egységekben folyó szakmai tevékenység elsődleges célja, hogy a gyermekeknek olyan életmódot kínáljon fel, amely leginkább megközelíti azt az életformát, amelyben a családok élnek.
A gyermekotthonokban a felzárkóztató funkció is kiemelt jelentőséggel bír, mivel az intézménybe a serdülő korú gyermekek jelentős tanulmányi és szocializációs hátránnyal kerülnek be. A reszocializáció elsősorban a speciális lakásotthon, vagy a javítóintézetek feladata, de a gyermekotthonokban élő gyermekek körében is egyre gyakrabban előforduló antiszociális magatartás miatt az itt folyó szakmai tevékenységnek is kiemelt feladata, hogy a problémás viselkedésű gyermekek számára segítse a társadalmi beilleszkedést, az elfogadható normák és értékek kialakítását.
A gyermekek intézményen kívüli életét a csoport nevelője szervezi meg. Ennek keretében közös kirándulásokat szervez, kulturális rendezvényeket látogatását szorgalmazza, motiválja a gyermekeket a sporttevékenységekre.